Termíny

-

-

-

Více... »

HledatDiskuse s hráči a manažery HC Mountfield

10.12.2012 17:00

 Navázali jsme na loňskou velice úspěšnou akci, při které se nám představili Jakub Kovár, Aleš Kotalík, Petr Sailer a Josef Zajíc. Letos se k Jindřichohradeckým rodákům Kotalíkovi (útočník) a Sailerovi (sportovní manažer) přidá útočník s velkými zkušenostmi z NHL Milan Michálek a dlouholetý generální manager HC Mountfield František Joun, který je nyní na postu obchodního managera. 

Těšit se na tyto osobnosti můžete v pondělí 10. prosince od 17.00 v kinosále FM.

Aleš Kotalík

Narodil se den před Štědrým dnem roku 1978 v Jindřichově Hradci. K hokeji ho vedl od útlého věku jeho tatínek, malý Aleš Kotalík rychle prokazoval, že má nad svými vrstevníky navrch. Rovněž poměrně rychle si jej všimli zástupci českobudějovického klubu, kteří si Kotalíka stáhli do hlavního města Jihočeského kraje.

Už v juniorských letech statečně plnil normu získaného bodu na zápas, o svých kvalitách přesvědčoval i v mládežnických reprezentacích. I proto si jej vytáhl trenér českobudějovického HC Vladimír Caldr v létě roku 1997 do prvního mužstva. Kotalík si svůj debut odbyl při premiéře karlovarských hokejistů v nejvyšší soutěži. V úterý 2. září poprvé vyjel k extraligovému zápasu, nebyl to však šťastný start. Jihočeši prohráli v lázeňském centru 1:3. Tehdy devatenáctiletý Kotalík však ukázal, že s ním trenéři mohou rozhodně počítat. Poprvé skóroval v 5. kole proti Litvínovu, kdy mírnil těsnou porážku 2:3. Přestože Českým Budějovicím sezona příliš nevyšla a poprvé od rozpadu federace skončily mimo pozice v play-off, Kotalík mohl svou premiérovou sezonu hodnotit pozitivně. Nastřílel devět branek, na dalších sedm přihrál.

Nebylo divu, že si jej vybrali trenéři české dvacítky pro světový šampionát ve Finsku. Tam pak Kotalík definitivně přesvědčil skauty týmů severoamerické NHL. V červnu roku 1998 si jej celkově 164. tahem vybral tým Buffalo Sabres.

Poprvé se Kotalík dostal do kontaktu se severoamerickou NHL v létě roku 1999, kdy odletěl na čtrnáctidenní kemp týmu Edmonton Oilers. Jenže neuspěl a v polovině září už byl zpět v Českých Budějovicích. Zlom v jeho kariéře definitivně nastal v sezoně 2000 / 2001. České Budějovice byly sice před sezonou označovány za černého koně soutěže, ale sezona se jim vůbec nevydařila. Jihočeši doplatili na špatný start i na horší formu brankářů v kritických chvílích. Kotalík však ve skomírajícím týmu zářil. Nasbíral celkem osmačtyřicet bodů, připsal si premiérové starty v národním týmu, a v létě mu nabídl smlouvu tým Buffalo Sabres.

První sezonu sice téměř výhradně odehrál na farmě v Rochesteru. Vedení Buffala jej poprvé povolalo z farmy na tři utkání v listopadu, Kotalík poprvé okusil atmosféru nejslavnější soutěže světa 12. listopadu proti Floridě Panthers. Zlom pro něj přišel v březnu 2002. Po svém opětovném povolání do prvního týmu totiž skóroval hned v prvním zápase na ledě Ottawy.

Příští sezony už bezpečně patřil do kádru Buffala, kde si dokázal vybojovat svou pevnou pozici. Za dva roky nasbíral jedenašedesát bodů, přičemž dokázal nasbírat šestatřicet branek. Buffalo však v té době nepatřilo k nejnebezpečnějším týmům v NHL. V obou sezonách jej minula účast v play-off. A navíc přišla sezona 2004 / 2005, kdy se hráčská asociace nedokázala domluvit se zástupci klubů na podmínkách nové kolektivní smlouvy a hokejový ročník nejslavnější soutěže světa poprvé v historii nakonec vůbec neodstartoval.

Elitní hokejisté Evropy se vraceli zpět domů, kde se nakonec jejich mise protáhla až do dubna. Návrat domů Kotalíkovi zkomplikoval pád českobudějovického klubu do první ligy. Proto se tehdy pětadvacetiletý útočník rozhodl pro start za Liberec, kde se sešel s dalšími odchovanci českobudějovického hokeje Václavem Nedorostem, či Jaroslavem Modrým. Sezonou je provázela zranění, i přesto stihl v základní části nastřílet osm branek v pětadvaceti utkáních, tahounem týmu byl i v play-off, kde zastavily Liberec až Pardubice, pozdější vítěz extraligy.

Poté, co se v říjnu 2005 opět rozběhla kanadsko-americká NHL, stal se Kotalík tahounem nově sestaveného týmu. Prožil nejlepší sezonu kariéry, kdy ve dvaaosmdesáti zápasech nasbíral dvaašedesát bodů. Šavle odehrály skvělou sezonu, protlačily se až do finále konference. Tam je až v rozhodujícím sedmém zápase vyřadila Carolina Hurricanes, pozdější vítěz slavného Stanley Cupu.

Těsně pod vrcholem zůstalo Buffalo i o sezonu později. Na své cestě vyřazovacími boji postupně vyřadilo oba newyorské celky, jenže ve finále konference nestačilo na Ottawu. Pomalu se také nachyloval Kotalíkův čas v Buffalu. Trejd jej potkal v sezoně 2008 / 2009, kdy jej vedení klubu vyměnilo do kanadského Edmontonu.

Nastalo období střídání klubů. Následující ročník Aleš Kotalík začal ve slavném klubu New York Rangers. Přestože ročník odstartoval skvěle a patřil k lídrům týmů, brzy na něj dolehla občas nesmyslná politika klubů NHL.S první krizí Rangers přišel o svou elitní pozici a nakonec byl ještě v průběhu ročníku vyměněn do Calgary Flames. Už v lednu 2011 se zdálo, že se Kotalík vrátí do Evropy. Vedení Flames jej totiž odeslalo na farmu do týmu Abbotsford Heat. Dvaatřicetiletý útočník se chtěl vrátit, překážkou však byly podmínky odstupného, které by muselo Calgary Kotalíkovi vyplatit. Ke shodě mezi klubem hráčem nakonec do konce přestupního termínu v Evropě nedošlo a Kotalík musel dohrát ročník v Abbotsfordu.

V červnu letošního roku se zdálo, že se před Kotalíkem otevírá nová budoucnost. Zájem o něj totiž opětovně projevilo Buffalo. Jenže pro českého reprezentačního útočníka přišlo kruté zklamání. Ještě než začala sezona, Sabres jej vyřadily kvůli překročení povolených výdajů na platy hráčů z prvního mužstva. Na druhé straně se však rozhodly netrápit zkušeného útočníka působením na farmě, ale povolily mu angažmá v rodných Českých Budějovicích.

Aleš Kotalík za sebou má dvojnásobnou účast na světovém šampionátu v letech 2008 a 2009, v roce 2006 získal bronzovou medaili na Olympijských hrách v Turíně.

Zdroj: HC Mountfield

Milan Michálek

Milan Michálek je profesionální hokejista, který se narodil 7.prosince 1984 v jihočeském Jindřichově Hradci. Mezi lety 2005 a 2009 hájíl barvy klubu National Hockey League San José Sharks. Sezónu 2009/2010 hraje za Ottawa Senators.
Jeho bratr 
Zbyněk Michálek je také hokejista, působí v NHL v týmu Phoenix Coyotes, kde jej trénuje uznáváný Wayne GretzkyZbyněk Michálek již pravidelně nastupuje za českou národní reprezentaci na světových akcích, což se v seniorské kategorii mladšímu Milanovi zatím nepodařilo, protože se pokouší se žraloky ze San José v play off získat Stanley Cup.
Milan Michálek začínal se svou hokejovou kariérou v Českých Budějovicích. Odehrál zde celkem 98 zápasů, ve kterých si připsal 25 bodů za 9 gólů a 16 asistencí.
Sezóna 2003-2004 pro něj byla zřejmě složitější, když působil v zámořském týmů San José Sharks, kde odehrál pouze 2 zápasy, ve kterých vstřelil jeden gól. Poté sezónu dovršil ve farmářském klubu Clevelandských Baronů, kde odehrál čtyři zápasy, ve kterých nasbíral 4 body za dva góly a dvě asistence.
V roce 2001 a 2002 se účasnil MS do 18 let. O rok později se účasnil MS juniorů 2003. Byl také nominován pro MS seniorů v roce 2003 a 2009.

Zdroj: Osobnosti.cz

Petr Sailer

Petr Sailer se narodil 18. září 1975 v Jindřichově Hradci, kde také s hokejem začínal. Do jihočeské metropole se poprvé podíval coby nadějný dorostenec. Krátce na to se dočkal prvního velkého úspěchu své kariéry. Pod vedením koučů Čecha a Vondrky se v roce 1993 radoval ze zisku dorosteneckého titulu. Spolu s ním tehdy působili v týmu například útočníci Aleš Krátoška, Václav Král, Václav Prospal, či Martin Štrba.
Jeho veliký talent pomohla rozvinout hned následující sezona. Extraligu vybojoval překvapivě na úkor Královopolské Brno Jindřichův Hradec a Sailer, který by se v osmnácti letech v Českých Budějovicích těžko prosazoval do základní sestavy jednoho z adeptů na extraligový triumf, se stal jednou z jeho posil. Pod vedením kouče Kašpárka dostával poměrně dost příležitostí. Odvděčil se za ně velmi solidními výkony a ve své vstupní extraligové sezoně nastřílel celkem šest branek.
I proto si jej po pádu Jindřichova Hradce do I. ČNHL stáhly zpět České Budějovice. Jenže v polovině devadesátých let nedostával Sailer v nadupaném kádru dostatek příležitostí. Zlom přišel až v ročníku 1996 / 1997, kdy vsítil během základní části jedenáct branek. Od té doby se stal jedním z nejobávanějších střelců českobudějovického mužstva.
Zůstal i v době, kdy řada jiných odešla za lepším angažmá. V ročníku 2001 / 2002, který hrubě ovlivnily problémy s nedokončenou rekonstrukcí českobudějovického zimního stadionu a tragický vstup do soutěže, táhl omlazený českobudějovický celek od barážové hrozby. Jako jeden z nejzkušenějších hráčů mužstva svou úlohu zvládl na jedničku. K záchraně přispěl dvaačtyřiceti kanadskými body.

I následující ročník odstartoval solidně. Po čtyřiadvaceti odehraných zápasech byl druhý v klubovém bodování, ale po prohraném domácím střetnutí s Vítkovicemi 3:5 právě na něj a na beka Milana Nedomu ukázal generální manažer klubu Jaroslav Pařízek a Sailer si musel sbalit věci z českobudějovické kabiny. Zhruba po týdnu vyjednávání jej HC České Budějovice vyměnil do Slavie Praha za dvojici Štraub – Míka. Zklamání z odchodu brzy vystřídala euforie. Sailer se v dubnu 2003 radoval z mistrovského titulu. Ve finálové sérii proti Pardubicím se navíc blýskl brankou ve druhém utkání.
Proto jej českobudějovický management moc chtěl zpět. Po komplikovaných jednáních uzavřel v dubnu 2003 s křídlením útočníkem tříletou smlouvu. Na ročník 2003 / 2004 však Sailer nikdy nebude vzpomínat rád. Dal v něm pouhé tři branky a se svým dlouholetým zaměstnavatelem sestoupil do první ligy.
O rok a dva dny později zažíval opačné pocity. České Budějovice úspěšně zvládly pouť prvoligovým play-off a v baráži oplatily Jihlavě předchozí vyřazení. Sailer v týmu plnil funkci penaltového spasitele. Trenér Josef Jandač jej poprvé využil v deváté sérii nájezdů prvního utkání s Chomutovem a Sailer hned rozhodl o výhře Jihočechů. V důležitém třetím utkání s Jihlavou už šel Jandač najisto. Sailer jel dvakrát a zaznamenal obě penaltové trefy svých barev do Masalskisovy sítě.
Po euforii z postupu se stal jasnou oporou českobudějovického týmu. Zářil především v play-off, kde spanilou jízdu Jandačova souboru podpořil osmi kanadskými body. Rok následující mu sice bodově tolik nevyšel, ale ve vyřazovacích bojích byl znovu tahounem mužstva, které si proklestilo cestu znovu do semifinále. Nezapomenutelný byl především jeho gól při nájezdech v prvním čtvrtfinále proti Slavii Praha, kterým rozhodl o důležitém prvním vítězství pro HC MOUNTFIELD.
 V současné době působí jako sportovní manažer HC Mountfield.

Zdroj: Osobnosti.cz

František Joun

 

 

 

 


Simpler Computing - Wordpress Plugins - Help Desk Plugin